top of page

Bira ve Yemek Uyumu -

Populist Degüstasyon Atölyesi

Bira ve yemek. Damak yelpazesi en geniş içkinin yemekler ile uyumu belki de sonsuz opsiyonlar ve hazlar sunuyor. Bira tipi seçimi ve sevilen yemekler ile uyumu tamamen kişisel değerlendirmeler olsa da bira ve yemek üzerine yol gösterici nitelikte özel kitaplar, tarifler ve menüler var.

 

Bira kültürünün her geçen gün geliştiği ülkemizde de biranın yemek ile uyumu üzerine atölyeler düzenleniyor olması çok güzel. Geçen haftalarda katıldığım Populist Degüstasyon Atölyesi de son zamanlarda katıldığım en özenli hazırlanmış organizasyonlardan biriydi. Sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleşen bu özel aktiviteyi kısa bir yazı ile paylaşmadan edemedim.

Öncelikle giriş atıştırmalıkları ve biralı kokteylin ardından 7 adımlık bir tadım menüsünün bizi beklediğini söylemem gerek. (Bknz: menü resmi) Her yemek Şef Ali RONAY tarafından özenle seçilmiş, hazırlanmış ve bira ile uyumları da Torch Bira ustası Jan KOCH’un verdiği bilgiler doğrultusunda oluşturulmuş.

Degüstasyon, Bira, yemek, gastropub
Son Yazılar

Roma Bira Turu 2. Bölüm

Roma Bira Turu 1. Bölüm

Tadım Etkinlikleri

Ev Biralarımız

Amsterdam Bira Turu - 1. Bölüm

Hakkımda

Please reload

populist bomonti
populist bomonti

Tarihi olan özel bir mekandayız. Eski bomonti Bira Fabrikası - POPULİST

TORCH, bomonti, populist

Etkinliğe bira ve butik bira üretimi hakkında bilgilendirici bir sunum eşliğinde Alman usulü hazırlanmış Pretzel ile başladık. Pretzel diyince Seinfeld fanatikleri içlerinden şu cümleyi kurmuşlardır sanırım; 'These pretzels are making me Thisty!'  Neyse ki bizim bugün böyle bir sorunumuz olmayacak.. :)

 

Yemeğe geçmeden önce bira kokteyli ile sunulan tütsülenmiş hindi, kereviz ve elma içeren atıştırmalıklar bizi çok özel bir tadımın beklediğinin habercisiydi. Pek kokteyl sevmeyen biri olarak net olarak hissedilen bira tadı, kesin içimi ve ferahlığını çok beğendim.

Keyifli bir başlangıç oldu, menüyü görmemize rağmen tipik ‘aman aç kalmayalım’ içgüdüsü ile bitirdiğimiz pretzeller gelecek müthiş tatlar için midede az yer kalmasına yol açtı doğrusu.

Etkinliğin devamında her yemekle birlikte Şef Ali RONAY ve Bira ustası Jan KOCH bizleri hem yemekler hem de sunulan biralar hakkında bilgilendirdi.

Biftek Salata ve Pale Ale:

 

İlk eşleşmemiz Salata ve Pale Ale. Salata diyince kaçanlar olmasın hemen, benim aklıma da ilk olarak yeşillikler gelir ve biraz soğuk olduğum bir konudur ancak resimden de görüleceği üzere bu et salatası.

 

Pale ale’lar tür olarak malt ve şerbetçiotu karakterinin belirgin olduğu, orta gövdeli biralar oluyor genellikle. Bu eşleşmede asya usulü marine edilmiş biftek ile dengesi gayet iyiydi. Aromatik tatlarla yarışabilecek seviyede karaktere sahip bir bira ile başlangıç yapmış olduk. Örneğin marinasyon biraz daha acı olsaydı bu salata ile IPA türünde bir bira da eşleştirilebilirdi.

Stout Pie & Tonka Bean Stout

Stout Pie ve Stout:

 

İkinci eşleşmemiz stout pie ve Torch’un özel üretim Tonka Bean stoutu.

 

Menüde görünce ikinci eşleşmede tatlılara mı geçiyoruz diye düşünürken, ince hamurun içinde biralı sos ile marine edilmiş çok lezzetli etlerin beklediğini görünce farklı bir eşleşmenin bizi beklediğini anladım.

 

Daha önce hep farklı tipte tatlılar ile eşleştirmeye alıştığım Stout türü birayı bir ana yemek ile birlikte yudumlamak hem değişik hem de özel bir deneyim sundu. Etin marinasyonu, hamur ile dengelenmesi, koyu kavruk tatların yanında 'Tonka Bean' ile hafif acı karakter verilmiş olan Torch stout benim açımdan beklenmedik derece başarılı bir deneyim sundu.

Sosis ve Bira

Sosis ve Buğday Birası

 

Sırada bir eşleşme klasiği; Bavyera usulü beyaz sosis ve Buğday birası.

 

Özenle hazırlanmış beyaz sosisin etli-baharatlı tatları ile buğday birasının mayamsı hafif buruk, biraz ekşilik (maya kaynaklı) barındıran birası ile uyumu müthişti.

 

Zaten bir eşlemle klasiğini iyi yemek ve bira ile bir araya getirince sonuç bekelen şekilde iyi oluyor, zamanında bu işin mabedinde gerçekleştirdiğim bir sosis-bira eşleşmesi için; http://biraatolyesi.blogspot.com.tr/2015/04/munihte-2-saat-biervana-ve-weises.html

Hamburger ve Koyu Buğday Birası

Hamburger ve Koyu Buğday Birası

 

Sırada yine bir eşleşme klasiği. Bira ve hamburger! Ancak bu sefer biramız dark wheat yani koyu buğday birası. Normal buğday birasına göre karamelize ve kavruk tatların daha önde olduğu bira ile mini hamburgerin uyumu güzeldi. Klasik bira patates, bira hambırger uyumlarında kullanılan pilsnerden farklı bir deneyim oluşturulması başarılıydı.

Evet, farkındayım çok oldu ancak henüz yarıladık yolu. Özel bir aktivite olduğunu girişte söylemiştim.

Mantarlı pizzetta ve Red Ale

Mantarlı Pizzetta ve Red Ale

Oldukça gevrek, baharatlı ve aromatik özel pizza dilimleriile servis edilen biira, adını renginden alan Red Ale.

 

Ülkemizdeki bir çok red ale’den (brewdog 5 A.M. Saint bir tarafa konulursa) daha başarılı olan ve fıçıdan içme şansı ile de ayrılan bu red ale yemeğin biraz gerisinde kaldı sanki.

 

Bu tip baharatlı ve doyurucu bir atıştırmalık ile acılığı yüksek iyi bir Pilsner'i veya IPA uyumunu tercih edebilirdim.

Dana brisket ve IPA

Dana Brisket ve IPA

Ana yemeğe geldik. İzninizle ben müsait bir yerde ineceğim :)

 

Barbekü sosla marine edilmiş tütsülenmiş dana brisket! ve IPA.

 

Bir yazımda bir biranın ismi ne kadar uzunsa iyi olma ihtimali o oranda yüklesir tarzında bir genelleme yapmıştım. Bu yemeklere de uygulanabilir mi bilmiyorum ama isim ne kadar uzun olursa doyuruculuk o kadar düşük olabiliyor. Neyse ki hem bu yemeğin porsiyonunda hem de bugünkü aktivitede doymamak başarılabilecek bir şey değildi.

 

Yumuşacık, hem çatalda hem ağızada dağılan, soslu, tütsülenmiş et ile IPA nın eşleştirilmesi, farklı marinasyonlar kullanılan bu özel yemek ile baş edebilecek bir bira arayışındandı sanırım. Bira da seviyorum et de. Sizce başarısız olabilir mi bu eşleşme?

honey pepper ale

Tatlı ve Honey Pepper Ale

Kızartılmış minik parçalı krep hamuru, tarçın ve vanilyalı dondurma yanında Honey Pepper Ale.

Torch’un bir önceki bira ustası Tobias’ın imza birlaarından olan honey pepper ale, acı ile tatlılığı birlikte barındıran özel bir bira.

 

Biranın tatlı ile uyumu da gerçekten özeldi. Sebebi ise hem tatlının çok güzel ve hafif olması, hem de biranın damaktaki o farklı tatlara eşlik edecek şekilde kompleks tınıları hem burunda hem de damakta hissettirmesiydi.

Böyle bir etkinlik nasıl sonlanır? Tabi ki emeği geçen herkese teşekkür ederek! Bu organizasyonu düzenleyen ve devamını getireceğini umduğum Populist'e bira kültürü üzerine bu denli emek harcanan ve özenli bir etkinlik düzenlediği için teşekkürler. Şef Ali RONAY ve Jan KOCH'a da bu özel lezzetleri harika biralar eşlinde sundukları için aryıca teşekkürler. Günün görünmeyen kahramanları olan mutfak ekibini etkinlik sonrasında alkışlamıştık, burada onlara da tekrar teşekkür ediyorum.

 

Bira ve Yemek! İnsanlık tarihi kadar eski bir birliktelik.

 

ira Atölyesi, Jan KOCH, Ali RONAY

Emeklerinize sağlık öz çekimi.. :)

Mail listesine eklenmek için

Etkinleri Kaçırmayın!

Bu çapta olmasa da ben de tadım etkinlikleri düzenliyorum bildiğiniz üzere. Duyurulardan haberdar olmak için e-mail adresinizi yazarak mail listesine abone olmanız yeterli.

 

- Bira Atölyesi 16.12.2016

bottom of page