top of page

Uygun uçak biletleri ve turlar sayesinde Avrupa’da Türkler tarafından en çok ziyaret edilen lokasyonlardan biri Prag-Viyana-Budapeşte hattı. Bu yazı ile daha önce gerçekleştirdiğim Prag ve Viyana Bira Turlarını Budapeşte ile sonladırmanın ve yeni ufuklara yelken açmanın zamanıdır. Budapeşte Bira Turu başlasın!

Macaristan’ın başkenti Budapeşte tuna nehrinin ayrıdığı Buda ve Peşte kısımlarından oluşan…. durun ya.. bunlar tüm gezi sitelerinde yazıyor zaten. Biz biraz bira, biraz farklı rotalar için buradayız. Ansiklopedik bilgilerden ziyade özel tatların ve mekanların peşindeyiz. Yine de ‘turist’ olmanın verdiği az bilgi, ürkek ve güvensiz tavır ile birkaç kritik bilgiyi en baştan iteleyelim;

 • Hala Euro para birimine geçmemişler, Prag’da olduğu gibi diğer Avrupa şehirlerene göre oldukça ucuz. Koş koş koş… 1 Euro yaklaşık 300 HUF

 • Belirli mekan ve meydanlar dışında şehri yaşamanıza ve içinde kaybolmanıza izin veren bir yapısı var. Turist rota ve kalabalıklarından kolay kaçabildiğinizi anlatmaya çalıştım ama açıklama cümlesi daha uzun oldu. :)

 • Sokak yemekleri, ‘Ruin pub’ kültürü, nehir kıyısı mekanları ve harika bira ve viski barları ile Budapeşte mutlaka ziyaret edilmesi gerekli bir şehir.

Son Yazılar
Please reload

Ziyaret edilen tüm mekanlar yukarıdaki özel haritada işaretli. Hizmet gibi hizmet. :)

NOT: Wix içinde google-map uygulaması devamlı çöktüğü gibi hizmet gibi hizmet de başarısız oldu.

İnteraktif harita için: Budapeşte Bira Turu

Evim evim güzel evim..

Budapeşte’de tek oda şirin bir evde kaldık, orta terasta tüm evler birbirine bakıyor, akşam yorgunlukla eve dönünce ortak balkonda bira içip dinlenmek keyifliydi. AirBnB insana gerçekten farklı ve keyifli deneyimler yaşatıyor. Yurtdışı seyahatlerimizde kesinlikle ilk tercihimiz.

 

Yazı uzun olacak, zaten buraya kadar bayağı fire verdik, başta mutlaka gidilmesi gerekli yerler listesi verelim herkes rahatlasın;

 • Cafe Central – Harika ambians, çok güzel kahvaltı – Mutlaka!

 • Whisky Cafe – Hem yüzlerce viskiyi tatma imkanı, hem de şişe almak için harika bir bar.

 • New York Cafe – Ortam ambians müthiş, biraz pahalı.

 • Csak jo sor – Butik bira mekanı, butik bira manyakları için. Başkası gitmesin.

 • Slimpzte Kert – Ruin Pub – Mutlaka!

 • Bors Gasztrobar – Çorba ve sandviçler.

 • Karavan – Sokak lezzetleri ve bira. İnsan başka ne ister?

 • Central Market Hall – Yeme-içme, turistik eşyalar. Manavdan kasaba her şey burda, gel vatandaş geel.

 • Jonas Craft Beer House – Nehire karşı butik bira keyfi.

 • Swarzum – Efsane tatlılar, efsane Cream Cake – Mutlaka!

Liste biraz uzun gibi ancak listemizde olup da yapamadığımız da çok şey oldu. Ne bir hamam ne bir müze gezdik. Pişman mıyız? Hayır. Bazı şehirlere defalarca gitmek için sebepler bırakmalı. Bir duruş olarak Polyannacılık! 😊

 

Budapeşte butik bira severler için bir vaha niteliğinde. Fiyatlar uygun, çok özel barlar ve mekanlar mevcut. Bunları listemde belirttim, bu yazı biraz resim ve mekan hakkında kısa bilgiler şeklinde sürdülerim de okunma şansı artsın.

Son söyleyeceğimizi de ilk söyleyelim; Budapeşte’de her yere yürüdük, kendimizi Kadıköy’de yürür gibi rahat hissettik, yeme-içme alternatfileri, bazen geniş bazen dar yolları ile turistik bölgelerin yaşayan şehirle iç içe geçmişliği oldukça güzel.

Budapeşte'de 1. Gün. Boş Boş gezme ve sokaklarında kaybolma.

İlk gün şehrin sokalarına kaybolmakla geçti. Parklarda festivallere denk gelmek, Sokak yemeklerinin tadına varmak ve nehir kenarında yürüyüş şehre adapte olmak için ideal.

Uçaktan indik, evimize yerleştik. Ee hadi yiyelim, içelim. İlk Durak; Karavan. Girişte listede belirttim, sokak yemekleri ve bira.

 

Seçenekler fazla; Tacodan makarnaya, hamburgerden külay içinde sosise kadar farklı alternatifler içinde istenidğinizi seçebilir, bardan da uygun fıçı ve şişe biralardan alabilirsiniz. Ortak oturma alanları ve wi-fi var. Hakkaten daha ne lazım?

Gündüz gözü ile Slimpzte Kert’e uğadıktan ve içeriyi inceledikten sonra ana caddeler ve ara sokakarladan Kahramanlar Meydanına doğru yürüyüşe koyulduk. Festival varmış 😊 Heroes Square (Hösök Tere) nin hemen arkası büyük bir park, içinde hayvanat bahçesi, kale, termal havuz, çocuk parkı alanları olan hem dinlenme hem de keyifli vakit geçirme opsiyonları sunan oldukça geniş bir alan. Biz şanslıydık festival dolayısı ile müzik, yeme-içme alternatifleri oldukça genişti ancak önemli bir kalabalığın da olduğunu söylemek lazım. Budapeşte’de aklımızda kalan aktivitelerden biri termal açık havuzlar oldu. Bu ziyaretmizde gidemedik ama bir sonrakinde mutlaka!

Hadi bira içmeye! İlk butik bira mekanımız Lehuto.

 

Lehuto Gozsdu Udvar’da. Bu bölge pasajlardan oluşan açık bir çarşı kıvamında (Milli Reasürans gibi. Evet yazımını kontrol ettim 😊 ). Restoranlar, barlar, kafeler ve butik bira barı ile hem daim belirli bir kalabalığın ve akşamları farklı alternatifleri bir arada arayanların uğrak notası.

 

Lehuto’nun barı yol seviyesinin altında, biraz karanlık. Dışarıdaki masaları ise keyifle bira yudumlamak ve birşeyler okuyup muhabbet etmek için ideal. Bahsettiğim farklı alternatiflerin içinde bir ispanyol restoranı da vardı. Biz de şarap eşliğinde tapas keyfi yapmayı ercih ettik.

Slimpzte Kert – Ruin Pub

Budapeşte ruin pubları bir avlu ve birkaç binadan oluşan büyük bar-gece kulübü konseptleri. Binanın bir odasında elektronik müzik dinlerden başka bir alanda etnik çalgılarile kendi hallerinde müzik yapan hippilere denk gelebilirsiniz. Bunlardan sıkılırsanız orta avluda istediğiniz içkiyi içebilir, biraz sarhoş olunca dans etmek için uygun bir yer kovalayabilirsiniz. Kesinlikle ziyaret edilmeli. Fazlaca da turistik yerler, belirli saatlerde sıraya hazırlıklı olun.

Szimpla Kert - Gece çekimlerinin kötü olduğuna bakmayın. Güzel Mekan :)

2. gün. Hadi turist olalım. Hedef nehrin karşısı ve Budin Kalesi. Nehir kenarında kısa bir yürüyüş, köprüyü geçiş ve tek duraklı bir tramvay ile kale çıkış. Onlarca insan ve 30dk beklemenin ardından tüm tramvaya neden sadece iki kişi bindik bunu da anlayamadım. Manzara güzel, ama tabi ki bir İstanbul değil. Anneannemin de dediği gibi; ''En güzel Avrupa şehri de olsa, ortadan çamurlu bir su geçiyor. Napayım ben onu!'' Biz kiii, 3 kıtaya hükmetmiş bir neslin, ortasından deniz geçen bir şehrin temsilcileriyiz. Evet yine konu dağıldı. pardon.

Güzel şehir silüeti, fotograflar, kale ve kiliseler. Ama buraya kadar gelmişken yapılması gerekli önemli bir ziyaret var; Ruszwurm; ‘1827’den beri’ 😊. 

 

Buraya uğrayın ve mutlaka cream cake yiyin, bir hayır duanızı alırım. Biz ayrıca Lemon Cake de denedik, ikisi de muhteşemdi ve gerçekten şehrin neresinde kalıyorsanız kalın ziyaret etmeye değer lezzetler.

Şehrin batı yakası ile işimizi bitrdik. Hadi güzel bir bar bulalım; Whisky Cafe.

Viski severler için müthiş bir mekan. Hem şişe dükkanı hem de yüzlerce şişeden oluşan bir bar menüsü mevcut. Dekorasyon şık ve sıcak. Mekan bir aileye ait ve yıllar önce Budapeşte’de Lagavulin içmek isteyip bulamayınca viski konusunda eksikliği fark edip bu barı ve şişe dükkanını açıyorlar. Şişe dükkanının bir web sitesi de mevcut ve oradan sipariş ettiğinizde hem ödül kazanma hem de indirimli alış-veriş yapma şansınız oluyor. Ben ilk ziyaretimde gidip değişik vikiler tadıp şişeleri ve fiyatları inceledim ardındaninternetten bir gün sonra dükkandan alım olarak siparişimi verdim. Tavsiye olunur. Aşağıda 2 günde içilmiş viskilerden bir seçki mevcut. Hoş sohbet barmenimiz ikinci günde bize bir çok farklı viski de ikram etti. Güzel ambiyans ve harika visliker. Başka bir arzunuz?

Merkezden biraz uzaklaşalım ama yine de yürüyelim. Bunu yapacaksak değecek bir mekan olmalı; Eleszto. Not: butik bira severler gelsin. Başka tutkuların peşinde olanlar için değecek bir mekan değil. Güzel bira var. Ortam salaş, büyük ve rahat. Bu kadar.

3. ve son günde az zaman çok mekan sığdırmamız gerekti. Önce sağlam bir kahvaltı; Central KafeHaz. Evet kahvaltı konusunda Türkiye sonrası hiçbir yer yeterli gelmeyecektir ancak burası bizi tatmin etmekten öteye geçti. Kesinlikle tavsiye olunur. Ben susayım da düşük kalite resimler konuşsun.

Central Market Hall kapalı sabit Pazar. Alt katta manavlar, kasaplar, marketler, hamur işleri satan büfe tarzı dükkanlar var. üst katta tişörtten buzdolabı mıknatıslarına kadar bir çok turistik ürünü bulabilirsiniz. üst katta ayrıca yerel yemekler yapan dükkanlar var. hem gezdik hem de bir gulaş çorbası içtik. Uğramanızı tavsiye ederim, bir sonraki mekana giderken yol üstü zaten. 😊

Yağmurlu bir günde ziyaret ettiğimiz Jonas Craft Beer House tam nehir kenarında güzel manzaraya ve ferah iç ve dış mekanlara sahip bir bar. Fıçı menüsünde yerel biraları bulmak mümkün. Şişe bira olarak da daha aşina olduğunuz butik biraları tadabilirsiniz.

İlk şişe dükkanımız Beer Station Belveros. Kapısında otobüs bekler gibi çekildiğim bu mekanda ağırlık Macar butik biralar. Farklı ülkelerden biralar da bulunmakla birlikte önceliğimiz hazır yeni bir ülkeyi keşfederken yeni bira markalarını da denemek. Küçük ama iyi seçkisi olan bir dükkan.

Arada dönüş yolunda Whisky Cafe’ye uğrayıp birkaç bardak devirdikten sonra istikamet Bors Gasztrobar. Kağıt bardakta çorba, sandviçler. Bu mekanı görünce aklıma Seinfeld Nazi Soup bölümü geldi. Birinin bana kızıp ‘No soup for you’ dememesi için gayet nazikçe ve sıramı bilerek siparişimi verdim. Hem çorba hem sandviç tatmin ediciydi. Merak edenler deneyebilir. Ama hayatın anlamını bulmayı da beklemeyin tabi.

New York Cafe, genel olarak uygun fiyatlı Budapeşte içinde biraz ihtişam, mabiyans ve özel bir ziyaret için tercih edilebilecek bir mekan. yemek de var ancak biz tatlılar ve kahve ile yetindik. Gün içinde uğradığımız yerler düşünülürse ancak buna yer kalmıştı.

Csak a jo sör, yani sadece güzel bira!

 

Dışarıdan baktığınızda kapanmış bir eski dükkan görünümündeki bu mekan tam bir bira-sever cenneti. Sadece 6 fıçıdan oluşan fıçı menüsü çok özel biralar barındıyorudu, raflar ise uygun fiyatlı müthiş biralar ile dolu. Bira manyakları için bir mekan, oturma alanları sınırlı, belli ki müdavimlere hitap eden bir yer. Bazı biralar avrupada gördüğüm en uygun fiyatlı olanlarıydı. Sicim gibi yağan sağanak yağmur nedeni ile burada 2 saate yakın mahsur kalmam ise şanslı bir insan olduğumun kanıtı. Biracılar, buraya uğrayın.

Planlayıp yapamadıklarımız olduğu gibi bu yazıya sığdıramadığımız mekanlar da oldu. Budapeşte güzel butik bira ve viski içmek, sokak lezzetlerinin tadına bakıp akşamları özel barlarda muhabbet ve eğlence için harika bir şehir.

Her yurtdışı seyahatinde olduğu gibi yine bavul dolu döndük. ÖZel biralar ve viskiler keyifle yudumlanmayı bekliyor.

 

Siz de bildiğiniz önerdiğiniz yerleri yorum olarak ekleyebilirseniz yolu bu siteye düşenlere yol göstermiş oluruz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostlar.

12.09.2017

İlgili Yazılar

Budapeşte Bira Turu: Bir üçlemenin son durağı

bottom of page